اومیکرون؛ سویهای ابهامآمیز و خطرناک – ایرنا

«ساجد جاوید» وزیر بهداشت انگلیس هم با بیان اینکه سویه های جدید بی تردید مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرند، افزود: «هیچ نگرانی» در مورد دلتاکرون وجود ندارد. در صورتی که شیوع زیاد یک سویه، علاوه بر اینکه شدت بیماری را افزایش میدهد؛ مانع از قطع زنجیره انتقال بیماری نیز خواهد شد. توجه داشته باشیم چیزی که در سطح جامعه از بعضی افراد مبنی بر اینکه اومیکرون خطر ندارد شنیده میشود؛ به هیچ وجه علمی و منطقی نیست. سپس نمونهها به مدت 16 ساعت در دمای 37 درجه سانتیگراد قرار داده شد. برنامه PCR جهت تکثیر ژن ITS1 شامل واسرشت اولیه 95 درجه سانتیگراد به مدت 5 دقیقه، 35 سیکل شامل واسرشت 94 درجه سانتیگراد مدت 45 ثانیه، اتصال پرایمر 50 درجه سانتیگراد به مدت 45 ثانیه، تکثیر 72 درجه سانتیگراد به مدت 45 ثانیه و سیکل تکثیر نهایی 72 درجه سانتیگراد به مدت 10 دقیقه بود.

مواد تشکیلدهنده واکنش PCR- RFLP بر روی ژن ITS1 در حجم کلی واکنش 25 میکرولیتر شامل 10 میکرولیتر محصول واکنش PCR، 2 میکرولیتر آنزیمBsh 1236I ، 2 میکرولیتر بافر 10x Buffer و 16 میکرولیتر آب مقطر دیونیزه است. شیوع سویه لامبدا چگونه است؟ در حال حاضر اومیکرون اصلی BA.۱ عامل ۹۸٪ ابتلاهای جدید در جهان است، اما در دانمارک نوع BA.۲ یا همان Stealth در حال فزونی است (شیوع ۲۰٪ در ابتدای ژانویه و ۴۵٪ در انتهای ژانویه) و از ابتدای ماه گذشته تدریجا سویه غالب شده و فعلا در ۴۰ کشور دیگر نیز شناسایی گردیده، هرچند فعلا مستندی بر شدیدتر بودن و بگیا مقاومت آن در مقابل واکسن موجود نیست.

سوال این است که خطر آن برای جهان چقدر است؟ دانشمندان چینی گفته اند «این جهش قابل انتقال تر از امیکرون و کشندهتر از دلتاست و از هر ۳ نفری که به آن مبتلا میشوند، یک نفر میمیرد، یعنی اگر همه انسانهای جهان آلوده شوند جمعیت جهان به سال ۱۹۸۹ باز خواهد گشت». ۲-به گزارش رویترز، بر اساس مطالعه ریاضیدانان دانشگاه پکن، اگر چین با برداشتن محدودیتهای سفر سیاستهای محدودکننده کرونایی خود را کنار بگذارد، روزانه با بیش از ۶۳۰ هزار مبتلا به کووید-۱۹ مواجه خواهد شد.

ضمن آنکه همه افراد هم بیش از پیش باید پروتکلهای مقابله با اومیکرون را رعایت بکنند و آنها را جدی بگیرند. پس باید تدابیر مهمی بیندیشیم تا بیش از این درگیر اومیکرون نشویم. خبرگزاری ایسنا به بازتاب سخنان دکتر علیرضا جانبخش متخصص بیماری های عفونی پرداخت و نوشت: برای کارآمدی واکسن کرونا حتما باید دو دوز آن تزریق شده و حداقل سه هفته از آن بگذرد تا ایمنی لازم در بدن افراد ایجاد شود. ولی تعداد آنها بسیار اندک است؛ بنابراین تزریق سه دوز واکسن دلیلی نمیشود که موارد پیشگیری از بیماری را رعایت نکنیم.

همچنین این بیماری در هر شخص با توجه سن، جنس و قوای جسمانی و سیستم ایمنی او به گونهای نمود خواهد یافت؛ بنابراین همه سویهها باید جدی گرفته شوند. همان گونه که آمار آفریقای جنوبی نشان میداد حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد از مبتلایان و بستریها، پیکی را که مربوط به اومیکرون بود تشکیل میدادند؛ بنابراین اگر از کودکان در مقابل اومیکرون مراقبت نکنیم دچار همان مشکل آفریقای جنوبی خواهیم شد. موسسه ملی سرم دانمارک که به بررسی بیماریهای عفونی این کشور میپردازد، میگوید BA.2 حدود 1.5 برابر مسریتر از سویه اولیه اومیکرون یا BA.1 است. در واقع، تفاوت میان BA.1 و BA.2 بیشتر از تفاوت میان سویه اولیه ووهان و سویه آلفاست.

با این حال، ارزیابیهای اولیه نشان داده که BA.2 در مقایسه با سویه اصلی اومیکرون اثربخشی واکسنها را پایینتر نمیآورد. به گزارش CNBC، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای آمریکا (CDC) بهتازگی در بیانیهای اعلام کرده سویه امیکرون BA.2 که سهم شیوع آن در برخی کشورها بیشتر از سویه اصلی شده، به آرامی در ایالات متحده هم در حال گردش است. محمدرضا هاشمیان، فوق تخصص آیسییو و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد اومیکرون میگوید: «اومیکرون یک واریانت جدید از ویروس کروناست؛ یعنی میتواند مثل واریانت اصلی خطرناک باشد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از ترخیص 10 هزار و 474 بیمار مبتلای قطعی به کرونا از بیمارستانهای مرکز و غرب این استان پس از بهبودی کامل خبر داد.

این استان ازنظر جمعیت دامی دارای 1 میلیون و ۷۵۰ هزار رأس گوسفند و بز است. اکینوکوکوس گرانولوزوس دارای 10 سویه هست، که 7 سویه انسان را درگیر میکند. هومن حنیفه پور، دانشجوی دکتری تخصصی میکروبشناسی و همچنین دارای مدرک انگلشناسی پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد، مولف 4 جلد کتاب در زمینههای ویروسشناسی پزشکی و انگلشناسی پزشکی و دارای مقالات علمی بین المللی در زمینه میکروبشناسی، مدرس این دوره آموزشی فرادرس است و در ۲۳ فصل به طور کامل به مباحث مختلف ویروسشناسی پزشکی میپردازد. بریتانیا مدعی است که BA.2 پیشرفت قابل توجهی نسبت به سویه قبلی امیکرون محسوب میشود.

کیست هیداتید بیماری زئونوزی است که توسط مرحله نوزادی سستود سگ متعلق به جنس اکینوکوکوس (خانواده تنیده) ایجاد میشود. در روش ریختشناسی، سویههای اکینوکوکوس گرانولوزوس بر اساس اندازه و تعداد قلابهای روستلوم پروتواسکولکسها مشخص میشوند. امروزه از تکنیکهای مختلفی از جمله روشهای ریختشناسی و مولکولی بهمنظور تشخیص سویههای اکینوکوکوس گرانولوزوس استفاده میشود. البته موارد بستری در افرادی هم که سه دوز واکسن زدهاند مشاهده میشود. کوتزی تاکید کرد همه بیماران وی سالم بودهاند اما نگران است که بیماران مسن یا واکسینه نشده ممکن است شدت بیشتری از اُمیکرون را تجربه کنند؛ به ویژه افرادی که بیماریهای زمینهای مانند دیابت یا بیماری قلبی دارند.

با این حال، داروهای جدید خوراکی نیز میتواند در افرادی که از نقص سیستم ایمنی بدن رنج میبرند و پاسخ ایمنی کافی به واکسن نشان نمیدهند مورد استفاده قرار گیرد. شرکتهایی مانند آسترازنکا تصمیم گرفتند میزان اثربخشی واکسن و داروی کووید -۱۹ را در برابر گونه جدید ارزیابی کنند. بررسی آمار کشورهای دیگر مانند آمریکا، اروپا و کشور همسایه یعنی ترکیه نشان میدهد اومیکرون میتواند بیمارستانها را درگیر کند؛ یعنی هم موجب افزایش بستریها شود و هم آمار موارد فوتی را بالا ببرد. به نظر میرسد توانایی فرار از ایمنی سویهی مو به مانند سویهی بتا است.

برعکس کووید ۱۹، سرماخوردگی اغلب بی خطر است و افراد پس از ۳ تا ۱۰ روز بهبود مییابند. البته درست است که این واریانت نسبت به واریانت دلتا خطر کمتری دارد؛ ولی این گونه نیست که ما را دچار مشکلی نکند. زمان قرنطینه حداقل 10 روز تا 20 روز پیشنهاد شده است. در صورت عدم تکمیل واکسیناسون از جمله عدم تزریق دوز بوستر تعیین شده: قرنطینه به مدت 5 روز پس از مواجهه و تست کووید پس از 5 روز انجام شود. در خصوص واکسن های برکت و سینوفارم چنانچه افراد زمان مناسب تزریق دوز دوم را فراموش کرده اند، تا چهار ماه پس از تزریق دوز اول هم برای تزریق دوز دوم فرصت دارند.

ضمن آنکه باید نسبت به تزریق دوز سوم هم اقدام کرد. نوع BA.۲ در آمریکا معروف به Stealth Omicron هست (به معنی یواشکی یا دزدکی)، چون ضمن سریعتر پخش شدن، حامل جهشهایی است که باعث میشود نتوان به راحتی این زیر سویه را از نوع دلتا با تستهای PCR روتین افتراق داد. هیداتیدوزیس همچنین در حیوانات بهخصوص دامها موجب زیانهای اقتصادی فراوان میشود. زمانی ترکیب واریانتها ایجاد میشود که دو سویه وارد بدن یک فرد میشود و به یک سلول حمله میکنند. ولی این به معنای ایمن بودن گروههای دیگر در برابر بیماری نخواهد بود.

چون همچنان احتمال بستری با درصد کمتر، ولی احتمال ناقل بودن و مبتلا کردن دیگران وجود دارد. با تمام این اوصاف واضح است که به خاطر اشتراک در برخی علائم، تشخیص کرونا توسط خود فرد میتواند کمی دشوار باشد. بیشترین مطالعات انجام شده در ایران روی کیستهای هیداتید جدا شده از گوسفندان انجام شده است و همه این مطالعات بیانگر این است که گوسفند مهمترین میزبان واسط برای سویه G1 است. مطالعات انجام شده در نواحی مختلف ایران بیانگر این است که سویه G1 شایعترین سویه در دامهای ایران میباشد (6،7،8،12). در مطالعات انجام شده اخیر در بزهای نواحی مرکزی و شمال شرق کشور بیانگر حضور سویه G6 , G7 در این دام میباشد (6،14). اما در خصوص پراکندگی سویههای اکینوکوکوس گرانولوزوس در گوسفندان و بزهای استان خراسان جنوبی تنها یک مطالعه روی تعداد معدودی کیست هیداتید جدا شده از گوسفندان این منطقه انجام شده است ولی روی بز مطالعهای انجام نشده است (9). لذا هدف از انجام مطالعه حاضر بررسی سویههای کیست هیداتید جدا شده از گوسفندان و بزهای کشتار شده در کشتارگاه بیرجند واقع در استان خراسان جنوبی با دو روش ریختشناسی و بررسی شاخصهای مورفومتریک قلابهای پروتواسکولکس و روش مولکولی با روشPCR-RFLP ناحیهی rDNA-ITS1 هست.

البته در مطالعه قبلی سویه G6 از تعداد 5 شتر و 8 انسان گزارش شده است که بیانگر حضور چرخه آلودگی با سویه G6 در انسان و دامهای این منطقه است و با توجه به حضور سویهG6 در انسانهای این منطقه نقش بزها در انتقال آلودگی توجیه پذیر است. ازجمله در مطالعه Fadakar و همکاران در سال 2015 (6) به روش ITS1-RFLP در 30 نمونه گوسفند در استان خراسان رضوی و شمالی، مطالعه Khademvatan و همکاران در سال 2013 (11) بر روی 141 نمونه گوسفند در استان خوزستان با تکنیک ITS1-RFLP، Shahnazi و همکاران در سال 2011 (17) در منطقه اصفهان، Rostami Nejad و همکاران در سال 2008 (16) در گوسفندان نواحی شمالی و غرب کشور Karimi and Dianatpour در سال 2008 (10) با روش nad1-RFLP در گوسفندان منطقه استان فارس و در مطالعه Zhang و همکاران در سال 1998 (22) از مناطق مختلف ایران، سویه G1 را گزارش کردند.

دیدگاهتان را بنویسید