آژانس مسافرتی گردشگران دور دنیا

همچنین برای کشاورزی و تولید برق هم استفاده می شود. سنگدانه نمره 67 معمولا برای زیرسازی جاده و دال بتنی مورد استفاده قرار میگیرد. این رود با طول قریب به 1100 کیلومتر طولانیترین رود در جنوب آسیا بین سند و دجله و فرات محسوب میشود و از ارتفاعات کوههای بابایغما در شمال غرب کابل در منطقه هزارهجات سرچشمه می گیرد که در مناطق مرکزی افغانستان قرار دارد و از ولایات قندهار، هلمند و نیمروز میگذرد و به مرز مشترک ایران و افغانستان میرسد، و بالاخره وارد تالاب بین المللی هامون و دریاچه های آن میگردد.پس از جدایی افغانستان از ایران در سال 1857 میلادی، تلاش زیادی برای تعیین خط مرزی بین دو کشور صورت گرفت، اما مهمتر از حکمیت برای تعیین خط مرزی، نحوه استفاده از منابع آب مشترک دو کشور بویژه در دشت سیستان و رودخانه مرزی هیرمند میباشد.

رود سن تنها ۲۴ متر از سطح دریا اختلاف ارتفاع دارد و همین موضوع سبب می شود تا آب آرام رودخانه سن، پذیرای کشتی ها و قایق های مختلف باشد. شعبه های این رود در خاک افغانستان عبارتند از : رود کوکچه، رود قندوز ، رود شیوا به همراه آبهای واخان و پامیر، تقریبا چهل درصد آب این رودخانه را در افغانستان تشکیل می دهند. رود کارون هم به دلیل پر آب بودنش بهترین مکان برای اتراق بوده است. یک از مکان های دیدنی افغانستان موزه مین عمر است که در آن انواع مینهای استفاده شده در جنگ افغانستان همراه سایر سختافزارهای جنگی که در دهههای اخیر در افغانستان به کار رفته بودند؛ به نمایش گذاشته شدهاند.

مانند سایر رودخانه های بزرگ کشور، اترک نیز در برخی از زمان های سال پذیرای پرندگان مهاجر است و اگر در این زمان به این منطقه بروید می توانید پرندگانی مانند فلامینگو، پلیکان، سلیم و انواع گوناگون دیگری را مشاهده کنید. در سال 2001، سربازان با چکش وارد موزه شدند و تندیسها و سایر چیزهایی که تصاویر روی آن بود را نابود کردند. همچنین توافقاتی بین دو کشور برای استفاده از آب رودخانه هیرمند صورت گرفت (مانند توافقنامه 1316) که با وجود امضاء از جانب مقامات دو کشور، بنا بدلایلی عملیاتی نگردید. رود کابل از کوههای شرقی افغانستان سرچشمه گرفته و از وسط دو شهر مهم «کابل» و «جلالآباد» عبور کرده، وارد خاک پاکستان میشود و به رود «سند» میریزد.

این رود از ارتفاعات 3800 متری دامنه های غربی کوه پغمان و بهسود ، پنجاب و دایکندی ( میان دو کوتل اونی و حاجیگگ ) سرچشمه می گیرد . طبق براورد دانشمندان، یک ماهی دو متری که در سال ۱۹۵۳/۱۳۳۲ در کانادا صید شد، ۱۵۲ سال عمر داشت. جنگ های ایران و روس که در سالهای ۱۸۰۳ تا ۱۸۲۸ میلادی صورت گرفت و حدود ۲۵ سال به طول انجامید، در نهایت به شکست ایران ختم شد و قراردادهای استعماری «گلستان» و «ترکمانچای» از نتایج آنها بودند. در قسمتهای اولیه به علت شیب و تندآبها و آبشارها قابل کشتیرانی نیست ولی در ماه ثور بر اثر آب شدن برفها ، آب این رودخانه زیاد می شود و در هنگام پر آبی حدود 900 کیلومتر آن قابل کشتیرانی است در سواحل آن رودخانه شیرخان بندر و بندر حیرتان قرار گرفته، که کالاهای صادراتی یا وارداتی افغانستان به کشورهای آسیای میانه از این طریق مبادله میشود.

افغانستانهای یکی از پر مینترین کشورهای جهان است که قربانیان غیر نظامی زیادی داشته است. یکی از تحقیقات علمی در این خصوص به این نتیجه رسیده که زوال تمام سلسلههای حکومتی که در ایران وجود داشته است همیشه با خشکسالیهای شدید همراه بوده است.ما چندسال که فریاد میزنیم که مدیریت آب در ایران به وسیله مدیریت سازهای امکان پذیر نیست.آب ایران باید در زیرزمین ذخیره شود نه در روی زمین.اگر آب در زیرزمین ذخیره شود آن موقع است که پایداری این سرزمین در اثر خشکسالیهای دورهای حفظ میشود. با این تفاسیر رود ارس را میتوان به عنوان پرآب ترین و خطرناک ترین رودهای آذربایجان معرفی کرد.

رود آمو که منشاء آن یخچالهای پامیر و واخان است . رود آمو (جیحون) از کوههای «پامیر» سرچشمه گرفته و حدود 1126 کیلومتر از طول آن در قسمت مرزهای شمالی افغانستان با تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان است و بخشهایی از آن قابل کشتیرانی است. این رود از شمال غرب افغانستان سرچشمه میگیرد و بسوی شمال غرب جریان دارد و به بیابان قرهقوم در ترکمنستان منتهی میشود. و در غرب شهر اوبه ( هرات ) به شعبه بزرگ خود بنام رود تگاوایشان می پیوندد و پس از عبور از اراضی کوهستانی جنوب شهر هرات می گذرد و به اسلام قلعه می رسد.

رود آمو سالیانه بیش از 250 میلیون متر مربع مواد رسوبی را به خارج از کشور حمل می کند. تعداد رودخانههای بزرگ و کوچک افغانستان ۱۱ رودخانه ذکر شده است که از کشور خارج میشوند و این کشور جز با ایران که آنهم فقط درباره رودخانه هیرمند است، با هیچ کشور دیگری قرارداد آبی ندارد. قدم به قدم اتومبیلها می ایستند و با زحمت هرچه تمامتر، آنها را با دست و شانه حرکت میدهند! برخی از نژادهای این اسب را میتوان با قیمتهای بسیار بالایی خریداری کرد، اما اسب­های ممتاز ماده، هرگز فروخته نمیشوند. اینروزها با افزایش و گسترش روزافزون آلودگی هوا در شهرهای بزرگ، بیش از پیش نیاز هست که از زندگی شهری و دغدغه های ناتمامش دور شده و قدم در طبیعت پاک روستا بگذاریم؛ جایی که بشود با خیال راحت به تماشای آسمان پرداخت و نفس های عمیق کشید.

با افزایش جمعیت این روستا کم کم به شهرک تبدیل شده است. هر مولد مستقیماً به ترانسفورماتوری که فشار الکتریکی را از 10.6 کیلوولت به 63 کیلوولت افزایش میدهد متصل است. شهرهای تاریخی بست، ناد علی و زرنج شهرت خود را مدیون این رود و شعبه های آن هستند . محمدحسین پاپلی یزدی، کارشناس امور دیپلماسی آب ایران بر این باور است که هریرود، رودخانهای تمدنساز است و دهها شهر و صدها آبادی به برکت این رود ایجاد شده و در تاریخ درخشیدهاند و تمدنهای سرخس، تجن، غوریان و هرات، بدون این رودخانه نمیتوانستند پا بگیرند.

آب کابل رود، ابتدا از بهم پیوستن آب دره سنگلاخ و دره سرچشمه بوجود می آید که از ارتفاعات کوتل اونی کوه پغمان ( به ارتفاع 3670 متری ) سرچشمه می گیرد. طبق نظر این استاد دانشگاه ایران، اگر دیپلماسی فقط حول گرفتن حقآبه از افغانستان بچرخد، سالهای سال به نتیجه نخواهد رسید و باید دیپلماسی ایران حول محور توسعه پایدار در افغانستان باشد. به دلیل اینکه آبشار ایگواسو در مرز آرژانتین و برزیل قرار دارد، گردشگرانی که قصد تفریح بر روی رودخانه را دارند باید ویزای آنها به تأیید دو کشور برسد؛ چرا که ممکن است جریان آب، آنها را به سوی هر دو مرز هدایت کند!

افزود: در این عملیات دو روزه که با حمایت و حضور مقامات قضایی و انتظامی استان همراه بود و همچنین اداره منابع طبیعی نیز جهت رفع تصرف از اراضی ملی مشارکت داشت، حدود ۳۰ هزار مترمربع از حریم و بستر رودخانه بشار در حاشیه روستای دهنوی یاسوج آزادسازی شد. همین ویلاهایی که ساختند، زمین مردم را تصرف کرده بودند که خوشبختانه حکم تخریبش صادر شد اما بیچاره پیرزنی که صاحب زمین بود کتکش را خورد.

در آخرین قرارداد، موسی شفیق، نخستوزیر وقت افغانستان و امیرعباس هویدا، نخستوزیر وقت ایران در ۲۲ اسفند سال ۱۳۵۱ قرارداد آب میان ایران و افغانستان را به امضا رساندند. هم چنین در کتاب «فن آب و فن آبیاری در ایران باستان» نام قدیمی رود دز «رود گنده شاپور» ذکر شده است. این رودخانه سرانجام در شنزارهای جمهوری ترکمنستان ( قره قوم ) فرو می رود.این رود دارای آبشارهای متعدد است و برای تولید نیروی برق مناسب است. آب این رودخانه زیستگاه مناسبی برای سرد آبی مثل خانواده ماهیان سالمون، کپور ماهی و سیاه ماهی است. دبی( مقدار آبی که در یک ثانیه از یک نقطه معین عبور می کند) آب این رودخانه بطور متوسط 250 متر مکعب در ثانیه می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید