آلودگي رسوبات رودخانه اي دانه بندي شده به فلزات سنگين مطالعه موردي: رودخانه سفيدرود

این توجه ویژه را میتوان معلول دو عامل دانست: یکی توسعه سریع اقتصادی این کشور و ارتقای چشمگیر موقعیت آن در سیاست بینالملل که در ترکیب با سایر مؤلفههای قدرت، توانسته است هند را از استانداردهای «قدرت بزرگ» برخوردار کند و دیگر اینکه هند با برخورداری از این موقعیت، گزینه مناسبی برای برقراری موازنه در قاره آسیا به شمار میآید؛ زیرا در حقیقت آمریکا تلاش کرده است چین را به وسیله قدرتی مانند هند موازنه کند. بدین معنا که در مرزبندیهای مصنوعی منطقه، سرچشمه رودخانه در قلمرو یک کشور و رودخانهها در قلمرو کشور دیگر قرار گرفتهاند و نحوهی تقسیم آب بین کشوری که سرچشمه رودخانه است و کشوری که در پایین دست حیاتش به آب دهی مناسب بالا دست به ویژه در فصلهای خشک سال بستگی دارد، به صورت یک مشکل لاینحل و محل اختلاف دائمی کشورهای منطقه باقی مانده است.

حداقل میتوان گفت که بخشی از اختلافات مرزی هند و بنگلادش بر سر نحوهی تقسیم آب رودخانه گنگ و هند و پاکستان بر سر نحوهی تقسیم رودخانه سند، از همین واقعیت جغرافیایی ناشی شده است. شاید جالب آن باشد که اکثر این کشورها با هند اختلاف ارضی دارند و در حقیقت تنها مالدیو و افغانستان با کشور هند اختلاف و یا ادعای مرزی و ارضی ندارند. با توجه به اینکه ایران و افغانستان در حوضه آبریز هریرود هیچ نوع توافق نامه ای نیز ندارند احداث این سد لطمات جبران ناپذیری بر حوزه آبریز شمال شرق کشورمان خواهد داشت.

به گفته وی، 50 درصد سیستم آبیاری اراضی کشاورزی حوضه آبریز زایندهرود، سنتی و 50 درصد آن در ارتباط با سامانههای تحت فشار است. چیزی که بیشتر از همه در بازی Death Stranding دیده میشود، ارتباط است، و این خود را به شکل بازی گروهی، هوشمندانه و غیر هم زمان نشان میدهد. فرضیه نگارنده این است که برگزاری مراسم مربوط به مرگ به بازماندگان فرد درگذشته کمک می کند که خود را با این واقعه (مرگ) سازگار کنند و فقدان فرد درگذشته را آسان تر تحمل کنند. به عبارت دیگر جنازه را ترجیحاً از راه اصلی محل سکونت تشییع نمی کنند.

اما واقعیت آن است که تاکنون چنین بازار مشترکی در حوزه سارک شکل نگرفته و در سطح شعار باقی مانده است(ملازهی، 1382، ص 296)؛ زیرا در خصوص اجرای سفتا، هنوز اختلافاتی بین کشورهای اصلی سارک مشاهده میشود؛ به گونهای که کشوری مثل پاکستان توافقنامه منطقه آزاد تجاری را به تصویب نرساند. مذاکراتی که پس از عقد موافقت نامه تجارت ترجیحی بین اعضای سارک در دهه اخیر انجام گرفته است به کاهش نسبی تعرفهها منجر شده است؛ بطوریکه، هندوستان میزان تعرفههای گمرکی خود را برای 106 قلم از کالای صادراتی کشورهای عضو تاکنون 50% کاهش داده است.

شاید به همین دلیل سریلانکا یکی از ضعیف ترین اقتصاد های آسیا را داراست و در بنگلادش که توسط حاکمان مستبد نظامی اداره میشود، پیروان مذهب ارتودکس مخالفت خود را با اقدام به حرکات مقابله جویانه و نیز با شرکت در گروههایی مانند گروههای زنان، سازمانهای غیردولتی، کمیته ترقی روستایی بنگلادش و غیره بروز میدهند. جنگل ناهارخوران یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری استان گلستان است که به عنوان نماد این استان در تمام ایران شناخته می شود. هند یکی از موارد تغییرات چشمگیر در استراتژی آسیایی آمریکا است.

3. استرس، اضطراب و نگرانی: تغییرات بیوشیمیایی در بدن افرادی که در زندگی خود به علتهای مختلف در معرض استرس دایم هستند، سیستم ایمنی بدن را ضعیف و احتمال آسیبپذیری فرد در برابر بیماریها را بیشتر میکنند (رحیمپور، 1378: 15). نقش اضطراب در بیماران مبتلا به اماس کمتر از نقش افسردگی بررسی شده است (اصغری، 1388: 59). میرعلایی در پژوهشهای خود بیان کرده است: «فکرکردن به مشکلات زندگی مهم است؛ اما مهمتر این است که در پایان هر روز و قبل از خواب آن مشکلات را زمین بگذاریم، بدینترتیب تحت فشار استرس قرار نمیگیریم» (میرعلایی، 1391: 13). نادری، یکی از مصاحبهشوندگان، گفت: «استرس شغلی داشتم.

با توجه به اینکه طبق تبصره “۵” ماده “۱” قانون اصلاح ایمنی راهها مصوب (۱۳۷۹) برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه تا شعاع ۵۰۰ متر از بالادست و ۱کیلومتر از پایین دست پلها ممنوع است و متخلفان به مجازات مربوط محکوم خواهند شد. در خصوص سفتا نیز لازم به ذکر است، در آوریل 1993 اعضای سارک به یک توافق تجاری دست یافتند. بعد از توافقهای اولیه درباره تشکیل منطقه آزاد تجاری سارک در سال 1997، قرار بود کارهای مقدماتی آن تا سال 2001 تمام شود و موافقتنامه تجاری آزاد جنوب آسیا (سفتا) جنبه عملی و اجرایی به خود بگیرد.

علاوه بر این در سفتا پیش بینی شده بود که کشورهای حوزه سارک تا سال 2020 در نوعی اتحاد اقتصادی سیاسی نظیر اروپا قرار گیرند. طبق این توافقنامه مقرر شده بود که کشورهای سارک، تعرفههای تجاری درون منطقهای را تا پایان سال 2007 به 20% کاهش داده و تا 2012 درصد تعرفه را به صفر برسانند. کاخ سفید در سال 2002 در سند امنیت ملی آمریکا که توسط دولت بوش ارائه شد، برای اولین بار هند را در ردیف «قدرتهای جهانی» قرار داد.

شکل گیری پروسه امنیت بین المللی، تابع متغیر های مستقل بیشماری است که یکی از آنها می تواند منبع استراتژیک چون آب باشد. ساختار نامتوازن قدرت در منطقه موجب شده است تا اولاً اعضای منطقه در ایجاد موازنه قدرت دچار مشکل شوند؛ ثانیاً، کشورهایی که در موقعیت قدرت بهتری قرار دارند مثل پاکستان و هند، شدیداً به یکدیگر سوء ظن داشته و به این ترتیب دور باطل معمای امنیت را در سطح منطقه دامن زنند.

نتایج این مطالعه نشان داد که ایجاد کالای باشگاهی در پایین دست رودخانه و همچنین حمایت از مقررات محلی (با نظارت درونی)، می تواند توزیع آب را در بین کاربران یکنواخت تر کند. ولیکن طی یک تصمیم غیرمدبرانه و غیرمسئولانه توسط مسئولان وزارت نیرو و استان اصفهان نسبت به تخلیه غیرضروری سد اقدام شد و تنها در تابستان بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب از سد رهاسازی گردید. از سویی دیگر، از آنجا که اکثر این کشورها جزء کشورهای در حال توسعه جهان محسوب میشوند که درآمدشان از تمرکز بر بخش کشاورزی، خدمات و صادرات مواد اولیه تأمین میشود و صنعت تنها یک چهارم اقتصاد منطقه را تشکیل میدهد، همین عامل باعث شده که روابط تجاری این کشورها به جای درون منطقهای، بیشتر برون منطقهای باشد.

اما جالب است بدانید برای ساخت سی و سه پل، معماران آن عریضترین بخش زاینده رود را برای ساخت پل انتخاب کردند. اگر چه محور اصلی تضادها در سارک اختلافات ارضی و مرزی، بخصوص بحران کشمیر بین هند و پاکستان است، اما این امر تنها مشکل بین کشورهای عضو سارک نمی باشد. حماسة فردوسی تبلور خویشتن ملی و آرمانی ماست که کار اصلی آن «انکشاف خودآگاه خویشتن فرد است؛ یعنی آگاهی به ضعف و تواناییهای خودش، به گونهای که بتواند با مشکلات زندگی رو به رو شود»(به نقل از هال،1386:72) و در نهایت به بیداری قهرمان درون برسد.

دیدگاهتان را بنویسید