آداب و فرهنگ بومی استان قزوین – دانشچی

در بخش مسطح پارک پردیسان در شرایط کنونی خصوصیاتی نظیر سنگ ریزه سطحی، سنگ ریزه عمقی، کمبود رطوبت خاک از عمدهترین محدودیت ها برای درخت کاری و کاشت نباتات علفی می باشند. روستای آهار مقصد بسیار مناسبی برای سفری یک روزه گردشگران، به ویژه اهالی پایتخت می باشد، تا بتوانند خود را از مشغله های روزمره رها کنند و در آغوش این روستای زیبا پناه گیرند. وقوع یک سال ترسالی موجب برطرف شدن مشکلات حوضه زاینده رود نمی شود و مردم باید همچنان نسبت به اصلاح الگوی مصرف آب و صرفه جویی آن جدی باشند.

امروزه محل دقیق این شهر را نمی توان به درستی تعیین کرد، ولی با توجه به منابع جغرافیایی دورۀ اسلامی، می توان حدس زد که تلهای بزرگی که در نزدیکی ده کهنۀ امروزی در بخش شبانکاره از شهرستان دشتستان واقع در استان بوشهر، موجود است، بقایای بر جای مانده از شهر تاریخی توج باشد. مردان به خانه ها رفتند و با کمربند به جان زنها افتادند و زنان بدون مردان که نمی دانستند چرا کتک می خورند، حیرت می کردند و با محبت لبخند می زدند و علتی برای عصبانیت نمی دیدند و بنابراین مرتب بچه می زاییدند و این بود انشای ما، راجع به فصل بهار …

روستای خور در فصل بهار گردشگران بسیاری را به سمت خود میکشاند. از ویژگی هایی که سبب شده روستای آهار نسبت به مناطق دیگر بسیار مورد توجه قرار گیرد، جلوه های تماشایی آن در پادشاه فصل ها یعنی پاییز است. مردم توز با مدد از اساطیر باستانی خود معتقدند که یکی از پسران جمشید پادشاه کیانی، شهر توز را بساخت و نام خود بر آن نهاد. آثار توز قدیم به صورت ویرانه هایی در جلگه آبادی های سعدآباد، زیرراه و اردشیرآباد قرار دارد.

در این منطقه به دست آمده و آثار متعددی هم در زیر زمین مدفون است و نیاز به حفاری دارد. ولی یکی از چیزهائی که در هنگام انجام بررسی بازی Death Stranding دوست داشتم این بود که بازی به شکل قطره چکانی به شما تجهیزات جدید میدهد تا کار را به صورت پله ای برایتان ساده تر کند. هنگام استخراج معادن زیرزمینی نیز، در صورت ضعیف بودن سنگ بستر و احتمال نشست سطح زمین، باطلههای خرد شده، به عنوان مواد پر کننده مورد استفاده قرار میگیرند. علت رونق و ثروت توج، واقع بودن آن بر سر راه بازرگانی بندر گناوه به کازرون و همچنین تولید پارچههای کتانی مرغوب و بی نظیری بوده است که بدان پارچههای توزی می گفتند.

به گزارش سلام نو به نقل از تریپ یار، توز یکی از قدیمیترین و آبادترین و پر جمعیتترین شهرهای دشتستان قدیم بوده که در عصر ساسانیان از رونق و اعتبار خاصی برخوردار بوده است. آهار از روستاهای آباد و پر رونق منطقه است که ساکنین آن به دلیل داشتن مزارع و باغات فراوان به شغل باغداری مشغول هستند. نام اصلی و قدیمی این روستا اوهار یا اوهر بوده است که او به معنی آب و هر به معنی آبادی است، پس اوهر معنی آبادی دارای آب فراوان است.

آثار این شهر در اطراف روستای زیرراه تا نزدیکی های شهر سعدآباد کنونی فراوان دیده می شود. این شهر عظیم که وسعت آن را تا روستاهای اطراف سعدآباد هم نوشته اند یکی از شهرهای مهم جنوب کشور بوده و انبار غله کشور در کنار این شهر قرار داشته و تا قرن پنجم آباد بوده و پس از آن رو به ویرانی نهاده است. پایان کار توج به سده دوازدهم میلادی بازمی گردد که در این زمان توج رو به ویرانی نهاد. این منطقه محل تقاطع راههای تجاری تاریخی مانند راه ابریشم بودهاست و در هزاران سال توسط گروههای مختلفی به عنوان سرزمین سکونت به کار برده شد.

شهر باستانی توز در سال هیجدهم یا نوزدهم هجری قمری در نبرد میان ساکنان آن با سپاه اسلام به فرماندهی عثمان بن ابی العاص به تصرف مسلمانان درآمد. توز مهمترین شهری بوده است که پیش از اسلام در قرن اولیه اسلامی در دشتستان قرار داشته است. بر اساس گزارش های مورخین و جغرافی دانان مسلمان، بقایای شهر توز کنونی به اردشیر بابکان (اوایل قرن سوم میلادی) بنیانگذار دولت ساسانی منسوب است.

شهر توز یا توج که امروزه آثار و بقایای آن در شهرستان دشتستان قرار دارد، یکی از مراکز شهری – صنعتی و تجاری مهم ایران و مناطق ساحلی خلیج فارس در دوران ساسانیان و قرون نخستین اسلامی بوده که حتی تا دوران حکومت آل بویه (دیلمیان) نیز حیات و فعالیت خود را حفظ نموده است. توز شهری تجارتی بوده که پارچههای کتانی ملون و گلابتون دوزی آن شهرت زیادی داشته است. این پارچه ها به سراسر دنیای آن روزگار صادر می شده است. همه مورخان و جغرافی نویسان توز را شهری بزرگ دانسته و از پارچه بافی آن یاد کرده و نوشتهاند که در این شهر بیش از ۱۰۰۰ باب مغازه پارچه فروشی وجود داشته است.

توز بسیار گسترده بوده و از وحدتیه تا شبانکاره و سعدآباد و در جنوب تا روستای دهقائد ادامه داشته است و شاید هم شهر توز حد فاصل بین روستای آباد و سمل قرار داشته، که در اثر مسطح کردن زمین های ناهموار آن منطقه باروی قلعه ای کشف شد که باستان شناسان، سبک معماری و ملات به کار رفته در آن قلعه را مربوط به دوره ساسانیان دانستند. در واقع ژنراتور تولید آب از هوا تشکیل شده است از تعدادی صفحات آلومینیومی مخصوص کنارهم، تا بتواند فضای بیشتری را در حجم کمتر فراهم نماید که بصورت عمودی و افقی کار گذاشته شده است.

پیکر این جوان از آب گرفته شد که علیرغم تلاش تیمهای امدادی، احیای آن راه به جایی نبرده و متأسفانه جان خود را از دست داد. در منابع جغرافیایی دورۀ اسلامی نام این شهر به جز توج، با عناوین توَّز و تَوّه نیز آمده است. یکی از نقشهای کهنالگوی «حامی» این است که «معرفت و انسان دوستی راستین را با رفتار، گفتار، افکار و احساسات خود به دیگران آموزش میدهد» (پیرسون و کیمار، 1392: 63) رستم نیز علاوه بر آموزش آیین بزم و رزم و کشورداری، پرورش باورهای اخلاقی و انسانی و آیین پهلوانی را در وجود سیاوش برعهده میگیرد.

نتیجه ی طبیعی این روند، روی آوردن مردم به خرید و تأمین مواد غذایی از “بازار آزاد” بود که تازه به حکم قانون “جرم سیاسی” هم شناخته می شد. شنبه این هفته بود که بولدوزری آمد و این حجم آجری و سیمانی را از بیخ گلوی رودخانه خوشنمای چالوس برداشت به این امید که این تخریب، سرآغاز آزادسازی بستر و حریم همه رودخانههای کشور باشد. روشن طبری، م.، عبدلی، ا.، تکمیلیان، ک.، نجف پور، ش.، فروغی فرد، ح.، 1379. هیدرولوژی و هیدروبیولوژی رودخانه چالوس. یکی از مقاصد جذاب برای قایقرانی و رفتینگ در نزدیکی تهران، رودخانه کرج است که در مسیر جاده چالوس قرار دارد.

رودخانه قوتورسو از دامنه شمالي كوه سبلان، 18 كيلومتري جنوب خاوري مشكين شهر سرچشمه ميگيرد و با شيب زياد نخست به سوي شمال خاوري و سپس به سوي شمال باختري جريان مييابد و پس از گذشتن از روستاهاي تازهكند و اودلي، در 2 كيلومتري باختر روستاي چنگ دره، به قرهسو ميريزد. ابن بلخی نیز از دوبار لشکرکشی عرب ها به ایالت فارس و شهر توج خبر می دهد که نخستین بار به فرماندهی علاءبن حضرمی، و بار دوم توسط عثمان بن ابی عاص صورت گرفته است. متاسفانه باید این موضوع را نیز بیان کرد که این روزها به دلیل کمتوجهیهای مردم، گردشگران و مسئولان، این دو شیر سنگی بسیار آسیب دیدهاند و از زیبایی و وقارشان کاسته شده است اما هنوز هم مانند شیر، استوار و محکم ایستادهاند.

توسط مردان چیره دست و کهنسال بومی ساخته میشود که دردهه اخیر با پیشرفت تکنولوژی این نوع لنج از جنس فایبر گلاس ساخته میشود چه بسا مشکلات خاص خود را دارد اما این هنر روز بروز به فراموشی سپرده میشود . آب این روستا از رودخانه های محلی و چشمه ها تامین میشود. سیالکوت، شهری در نزدیکی رودخانه چناب می باشد که به عنوان مرکز صنایع دستی شناخته شده است. این کشور، دومین کشور کوچک مستقل در آمریکای جنوبی است و فقط از سورینام بزرگتر است. بسیاری از مزارع توسط کشاورزانی که دیگر توان خرید بذر، کود یا گازوئیل را ندارند به حال خود رها شدهاند؛ از این گازوئیل برای راهاندازی پمپهای آب استفاده میشد تا آبی را که از سال گذشته مانده است، از عمق زمین به روی زمین بیاورد.

دیدگاهتان را بنویسید