آب آشامیدنی چه ویژگی هایی دارد – منابع تامین کننده آب شیرین

اما آبشار روستای نوغان علیا یکی از زیباترین مناظر موجود در این منطقه می باشد. از دشت های حاصلخیز این منطقه دشت دامنه یا «دم نی » است که سابقا کهیز، کیز یا قهیز نامیده می شده است . در اینجا منظور از استریم نیز جریانی از دادههاست که از جایی به جای دیگر منتقل میشود. درزمان قاجار«داران» به عنوان مرکزیت فریدن انتخاب کردید. ما در این مطلب 12 رودخانه برجسته دنیا را انتخاب کرده ایم که بد نیست در صورت امکان حداقل یکبار به آنها مسافرت کنید. حداکثر ابدهی ان چاهها (62) متر مکعب در ساعات ومتوسط آنها (30)متر مکعب در ساعات است حداکثر عمق این چاهها 130 متر و متوسط آنها 72 متر و حداقل عمق انها 50متر محسوب گردیده است .(2)قناتها به تعداد قناتهای روستای گشنیزجان(7) رشته می باشد که به علت کوهستانی بودن محل و عمق کم در چاه آنها دامنه نوسانات آبدهی بسیار متغیر می باشد حداکثر طول آنها به (6) کیلو متر و متوسط طول آنها به (300) متر است.

ارمنیان فریدن بیشتر در روستاهای زرنه ، هزار جریب ، سنگ باران و خویگان علیا و غرغن نماگرد، غریقن،سواران سکونت گزیده اند که پس از چندین قرن ، در پنجاه سال گذشته از روستاهای خود به اصفهان و ارمنستان مهاجرت کردند و هم اکنون فقط روستای زرنه ارمنی نشین است . بخش اعظم این مردم در روستاهای دره بید ، دامنه و آشجرد اسکان یافتند. درزمان ساسانیان فریدن دارای شهرها و روستاهای زیادی بوده که شاپورآباد مهمترین این مناطق به شمار می آمده است و بنای آن را به شاپور دوم ساسانی نسبت می دهند.

نظر به اهمیتی که مراتع منطقه ای که یک منطقه ی دامداری است برای تامین غذای دام و حفاظت خاک دارد شایسته است که مورد بحث قرار گیرد.وسعت مراتع روستای گشنیزجان حدود 180 هکتار می باشد که این مقدار (60%)مراتع فقیر و (30%) مراتع متوسط و تنها (10%) مراتع خوبی را داراست مراتع و چراگاههای منطقه در اثر استفاده ی نا صحیح هر روز بدتر می شود عواملی که باعث بوجود آمدن چنین وضعی هستند عبارتنداز:چرای زودتر از فصل، چرای بیش از حد، حفر چاههای عمیق و تبدیل زمین ها مرتعی به زمین های کشاورزی، شخم و شیار مراتع بخصوص در جهت شیب کندن بوته های گیاهی بخصوص گونه ها و بریدن درخچه های موجود.

این شهرستان یکی از قطب های کشاورزی استان اصفهان است که اقتصاد آن بر پایه کشاورزی و دامپروری است و در حال حاضر دارای بیش از 100 هزار هکتار زمین کشاورزی است که سالیانه حدود 54000 هکتار آن زیر کشت دیم هستند . فرید گیگلو و همکاران (5) کیفیت آب رودخانه زرینگل استان گلستان را با استفاده از نمودارهای پایپر، شولر، ویلکاکس، دروو، گیبس و استیف طی سالهای آماری 1377 تا 1386 مورد بررسی قرار دادند. نیروگاه ایتایپو در واقع ۲۰ درصد از کل انرژی مورد نیاز صنایع برزیل و ۹۳ درصد انرژی پاراگوئه را تامین میکند. زمانی که میزان تراکم مواد معلق بالا باشد آبشش های ماهیان را مسدود کرده و از کار می اندازد.

در این مطلب متن و شعر در مورد صدای آب رودخانه و چشمه آب زلال را برای شما جمع آوری نمودیم که می توانید از آنها برای کپشن و استوری اینستا و یا حتی بیو واتساپ استفاده نمایید. شاه عباس در سال 1013 هـ .ق تعدادی از خانوارهای ارمنی ، گرجی وشروانی را به درون خاک ایران کوچاند و به علت شباهت شرایط آب و هوایی گرجستان با نواحی فریدن آنها را دراین منطقه اسکان داد . کتیرا، شیرین بیان،بومادران، خاکشیر، گیاهان تیره، نعنائیان، پونه، کرفس، کنگر، و غیره از جمله گیاهان دارویی منطقه می باشد.

دره بید از جمله شگفتی های طبیعت است که گل و ریحان کران تا کران آن را فراگرفته و فرشی از سبزه و گل و زیر پای کردشگران پهن کرده است . خوش خوراک، خاک شیر، کما، قیاق، بروموس، دالتکیس،از جمله گیاهانی هستند که خاک را حفظ می کنند و خوش خوراک هستند. شیره بالارونده و مرموزدرخت را که از اعماق زمین برمیآید و به هنگام بهار دانه و برگ به وجود میآورد، شیره بزرگ ایزدبانو یا شهد آسمانی یا اکسیر خدایان مینامیدند که به واسطه آن،مردگان به جاودانگی دست مییافتند. به جای اینکه دیگران را با مشکلات خود آزار دهید، راه حل های خاص خود را پیدا کنید.

برای رسیدن به آنجا، به سادگی مسیر خود را به سمت مجسمه سوارکاری هنری قرن پنجم تغییر داده و پله های منتهی به سمت اسکله ها را پیدا کنید. دامنه های کوه ها وفراز و نشیب تپه های این منطقه را در فصل زمستان پوششی از برف فرا می گیرد و مکان مناسبی برای اسکی است . فریدن منطقه ای کوهستانی و مرتفع است بخشی از کوه های اصلی سلسله جبال زاگرس در این شهرستان قرار دارند . سریال رودخانه برفی یک درام ماجراجویانه استرالیایی است که حتما از دیدن و دنبال کردن آن لذت خواهید برد. او همچنان به کار بازیگری ادامه می دهد و سریال سال 2020 وی All the Way to the Top نام دارد.

بهره برداری از آب رودخانه ارس به نسبت مساوی 50- 50 بین ایران و کشورهای همسایه تقسیم شده است. شهرستان فریدن اگرچه چندان که استعداد دارد مورد بهره برداری قرارنگرفته ، اما ازهر لحاظ منطقه ای غنی است . این منطقه یکی از مناطق مهم ییلاقی شاهان ، به ویژه سلاطین صفوی و قاجار بوده است . در دوره شاه سلیمان صفوی نیز بخشی از طوایف ترک قزلباش در فریدن سکنی گزیدند . این طوایف عبارت بودند از طوایف اینان لو، بیات و شاملو که در چادگان سکونت گزیدند . در زمان نادرشاه نیز مجددا سه هزار خانوار چهار لنگ بختیاری به خراسان تبعید شده و بخشی از طوایف عرب خراسان به نواحی فریدن کوچانده شدند .

در جای جای فریدن می توان با چشمه ها و جویباران پرآبی رو به رو شد که از ارتفاع فرو می ریزند و منظره ای دلکش و زیبا می آفرینند . مثلا اگر اعضای خانواده ای تصمیم گرفته اند پدر خانواده را با یک مهمانی و جشن اعلام نشده ای مثل جشن تولد غافلگیر کنند و مادر به بچه ها سفارش می کند: (Be careful not to let the cat out of the bag) که به طور تحت الفظی یعنی: (مواظب باشید نگذارید گربه از کیسه خارج شود)، با توجه به اینکه قبلا صحبتی از گربه و کیسه در کار نبوده است، مترجم باید به معانی تحت الفظی آن واژه های همنشین شک کرده و دست به گمانه زنی بزند.

فریدن از شمال به شهرستان خوانسار ، از جنوب به استان چهار محال و بختیاری، از شرق به شهرستان تیران و کران از غرب به شهرستان الیگودرز و فریدون شهر محدود می شود . موضوع بحران آب در استان اصفهان، مسئلهای است که طی سالهای گذشته در اثر سوء مدیریت و بیتدبیری و بارگذاریهای اشتباه بر زایندهرود ایجاد شده است. در این منطقه زیبا بر فراز کوه ، لاله های واژگون و شقایق و سبزه و عطر خوش طبیعت بهشت را پیش چشم تجسم می بخشد. مرکز این شهرستان داران است و دارای دو بخش به نام بخش مرکزی و بویین و میاندشت و سه منطقه شهری به نام داران و بویین میاندشت و نیز دوازده دهستان می باشد.

اگر به انسان یک هفته آب نرسد، می میرد. انسان درواقع، میان حفظ معصومیت رؤیایی خود بیآنکه واقعیت وجودیاش را تجربه کند و از دست دادن معصومیت در پی کسب دانش، قدرت و ارتکاب گناه ایستاده است. «به­ نظر شکلوفسکی، هنر، ادراک حسی ما را دوباره سازمان می­دهد و در این مسیر، قاعده­های آشنا و ساختارهای به ظاهر ماندگار واقعیت را دگرگون میکند. برخی از کارخانه داران شن و ماسه مستقر در بستر و حریم رودخانه بشار یاسوج به جایی احترام به قانون و انتقال به دلی بجک، بفکر دست درازی به اراضی ملی هستند. سرچشمه گردشگری شهر افوس ، سرچشمه روستای آغچه و سرچشمه روستای دره حوض یکی از زیباترین و خیال انگیزترین مناطقی است که می توان در عمر خویش دید .

فریدن (پرتیکان) در زمان هخامنشیان یکی از ایالات مهم ایران بوده است و تنها جاده ای که آپادانا را به شوش – پایتخت زمستانی هخامنشیان – وصل می کرده از این منطقه عبور می کرده است . منطقه ای که امروزه فریدن نامیده می شود در تاریخ باستان به نامهای پاراتاکن ، پارتکان ، پاراتاکین ، پرکان ، پاره تاکن و پری تاکن ، پرتیکان ، فریدون ، فریذین و فریدن نامیده می شده است و لیکن برای این نامها معنای دقیق و درستی در دست نیست و تنها مناسب آنها ، نام فریدون پادشاه ایران باستان است. واقع در افوس بخش بویین میاندشت که نسبت آنها به حضرت امام موسی بن جعفر (ع) می رسد، با قدمت 250 سال .

در کشورهایی نظیر اردن نیز تنش های آبی وجود دارد لذا کشورهایی مثل ایران که هم از جانب شرق و غرب و شمال با همسایگانی روبرو است که رودخانه های مشترکی دارند و بخشی از آب این مناطق از خارج از مرزها و یا به صورت مشترک می آید نیازمند یک دیپلماسی هستند که هر چه زودتر شروع شود بهتر خواهد بود تا به توافقاتی برسند. هزینه اقامت تا 2 نفر ثابت است و برای هر نفر اضافه مبلغ جداگانه دریافت میشود.

اقامت همراه با صبحانه رایگان است. سنگ معدن را به همراه کربن (زغال کک) در کوزه¬های مخصوص حرارت می¬دهند. همین آب ها به لوله کشی اضافه می شود .با این همه برخی کارشناسان شهری معتقدند؛ نبود سیستم فاضلاب شهری و برداشت آب از طرق 200 حلقه چاه در تهران و استفاده آب چاه ها بعد از تصفیه برای مصارف شرب می تواند آلودگی آب تهران به آلودگیهای مانند نیترات را تقویت کند.در کل باید بگویم که آب لوله کشی تهران هم نیترات کمی ندارد . مصارف احداث اين خط لوله ٥٤٠ کيلومتری (٥ر١) ميليارد دالر پيشبينى شده است که توسط هردو کشوربطور مشترک تامين ميشود.

چاههای عمیق موتوری در روستای گشنیزجان (45) حلقه می باشد که اغلب دارای لوله جدار بوده و معمولآ از سطح برخوردار با آب تا انتهای مشبک شبکه و بقیه غیر مشبک می باشد. از این رو فریدن را یک سرزمین و شش قوم نامیده اند . پارک ساحلی آفتاب مشهد تمامی این سرسره ها را با بهترین ستاندارد های بین المللی طراحی و تعبیه کرده تا سلامت مراجعه کنندگان به این مجموعه بزرگ آبی، دچار خطر نشود. مسائل مربوط به جزایر موجود در رودخانه ها نیز غالبا” با مسئله حاكمیت بر این رودخانه ها مرتبط است ,خصوصا” كه تغییر شكل بر اثر رسوب یا فرسایش یا جابجایی تالوگ پیش میاید .

دیدگاهتان را بنویسید